طرح هادی شهرستان پردیس | مزایای استفاده از آن

ساخت شهر جدید پردیس با هدف کاهش آسیب های ناشی از افزایش بی رویه جمعیت تهران آغاز شد، اما سایر نقاط شهرستان پردیس، از جمله روستاها، قبل از ساخت شهر جدید به وجود آمده اند و بعضی از روستاها ظرفیت های فراوانی در حوزه های مختلفی مانند گردشگری دارند.

بنابراین تمام بخش های شهرستان پردیس، چه شهرها و چه روستاها، باید در کنار هم پیشرفت کنند تا مشکلات ناشی از توسعه بی برنامه گریبان گیر مردم نشود. در همین راستا، طرح هادی شهرستان پردیس معرفی می شود تا رشد و توسعه آن با برنامه پیشروی کند.

شهرستان پردیس متشکل از سه بخش مرکزی، جاجرود و بومهن، چهار شهر پردیس، بومهن، خسرو آباد و سعید آباد و شش دهستان باغ کمش، کرشت، جاجرود، طاهر آباد، سعید آباد و گل خندان است و مرکز آن شهر پردیس به فاصله 17 کیلومتری از شرق تهران قرار دارد. جمعیت شهرستان پردیس بالغ بر 300 هزار نفر برآورد می شود که بیشترین جمعیت آن مربوط به شهر پردیس است.

طرح هادی شهری چیست؟

برای آشنایی با طرح هادی شهرستان پردیس باید ابتدا بدانیم طرح هادی شهری چیست؟ طرحی است که به وسیله آن برنامه گسترش آتی شهر و شیوه بهره برداری از زمین ها و سایر منابع شهری به منظور عملکردهای مختلفی بررسی و معرفی می شود. طرح هادی شهر برای حل مشکلات مهم و فوری و ارائه راه حل های کوتاه مدت برای شهرهایی که طرح جامع ندارند، قابل استفاده است.

طرح هادی برای شهرهای با جمعیت کمتر از پنجاه هزار نفر که طرح جامع ندارند، با نظارت وزارت کشور و سازمان های مربوطه تهیه شده و قابل اجرا می باشد. در طرح هادی شهری برنامه ای برای توسعه 10 سال آینده شهر ارائه خواهد شد.

به طور خلاصه می توان گفت که این طرح، بیانگر راهنمایی های لازم برای پیشرفت شهر است. نکاتی در زمینه تفکیک مناطق صنعتی، مسکونی، آموزشی و تجاری، چگونگی دفع آب های سطحی (به منظور جلوگیری از وقوع سیلاب)، تعیین نوع و محل قرارگیری سامانه آب و فاضلاب و … در طرح هادی شهر معرفی می شود.

بنا بر مطالبی که تا کنون گفتیم، در طرح هادی شهرستان پردیس، از طرح هادی شهری برای شهرهایی با جمعیت زیر پنجاه هزار نفر، مانند سعید آباد و خسرو آباد، که فاقد طرح جامع هستند، به منظور توسعه 10 سال آتی شهر تهیه و استفاده می شود.

طرح هادی روستایی شهرستان پردیس چیست؟

طرح هادی روستایی یک طرح ملی در مورد توسعه روستاهای کشور است که هر ده سال یک بار مورد ویرایش و بازنگری قرار می گیرد. بنابراین، طرح هادی شهرستان پردیس، چشم اندازی 10 ساله برای رشد، توسعه شهر پردیس و به روز شدن زیرساخت ها در روستاهای پردیس است.

از جمله مهمترین اهداف این طرح می توان به مواردی مانند پیشرفت بافت روستایی، فضای سبز و در نظر گرفتن مکان هایی برای احداث ساختمان های آموزشی، اداری و بهداشتی و درمانی اشاره کرد. مجریان طرح هادی در روستاهای پردیس، دهیاری ها هستند. تا کنون طرح هادی بسیاری از روستاهای شهرستان پردیس اجرا شده اند و پس از آن مجددا مورد ویرایش قرار گرفته اند. طرح هادی بعضی از روستاها هم اکنون مراحل تهیه و تصویب را پشت سر می گذارند.

طرح هادی شهرستان پردیس

علت های استفاده از طرح هادی روستایی در شهرستان پردیس

در طی سال های گذشته، نبود زیرساخت ها و امکانات رفاهی مناسب و حمایت نکردن از اشتغال در روستاها، باعث شد که روستاهای کشور با مشکلاتی مهم و جدی روبرو شوند؛ در نتیجه، مهاجرت از روستا به شهرها به شکلی بی رویه و برنامه ریزی نشده افزایش پیدا کرد.

به منظور برطرف کردن چنین آسیب هایی و گسترش امکانات پردیس، طرح هادی روستایی در کشور مطرح شد تا به آبادانی روستاهای کشور کمک کند. همچنین این طرح از تغییر کاربری های غیرمجاز، که امروزه به دلیل سودجویی برخی دلالان اتفاق افتاده، جلوگیری کرده است.

مشکلاتی که از اجرای مناسب طرح هادی شهرستان پردیس جلوگیری می کردند

به وجود آمدن نارسایی ها و مسائلی در طول سال های قبل باعث شدند تا اجرای مناسب طرح هادی شهرستان پردیس با تاخیر در بعضی مناطق همراه باشد. به عنوان مهمترین مشکلات در زمینه اجرای طرح هادی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بروز بعضی اشکالات در صدور پروانه های ساخت
 • وجود محدودیت در بافت قانونی روستا
 • احیا و بازسازی بافت های فرسوده و مشخص کردن وضعیت ساخت و سازها

البته در سال 1400 با برگزاری جلساتی به منظور هماهنگی میان دهیاری ها و سایر مسوولان، بسیاری از مشکل ها حل شدند و روند اجرای طرح هادی شهرستان پردیس سرعت بیشتری یافته است.

چگونگی تصویب طرح هادی شهرستان پردیس

بر اساس ماده هفت از آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح های توسعه و عمران محلی و …، طرح های ساماندهی فضاهای روستایی و طرح های هادی شهری در کمیته های فنی استان و با حضور نمایندگانی از وزارت کشور بررسی می شوند و پس از آن توسط شورای استان و باز هم با حضور نماینده های وزارت کشور، تصویب خواهند شد. همچنین مسئولیت تهیه طرح های هادی روستایی بر عهده وزارت مسکن و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است. باز هم می‌توانید برای آگاهی بیشتر از اخبار طرح هادی شهرستان پردیس به این لینک مراجعه نمایید.

به بحث وارد شوید

یک دیدگاه در “طرح هادی شهرستان پردیس | مزایای استفاده از آن”

 • مهدیان

  ای کاش کرشت و نابود نکنیم
  بهترین مکان در حومه شهر تهران فاقد نگاه مدیریت کشوری شده است در حالیکه کرشت پتانسیل بالایی برای بهره برداری دارد

  پاسخ دادن
 • مهدیان

  ای کاش کرشت و نابود نکنیم
  بهترین مکان در حومه شهر تهران فاقد نگاه مدیریت کشوری شده است در حالیکه کرشت پتانسیل بالایی برای بهره برداری دارد

  پاسخ دادن

مقایسه آگهی ها

مقایسه