معرفی جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس در سال 1401

در این مقاله قصد داریم به معرفی جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس همچون سد لتیان و امامزاده قاسم  بپردازیم. پردیس یکی از شهر های استان تهران است، که از سمت شمال به رشته کوه البرز،‌ از سمت غرب به منطقه جاجرود، از جنوب به روستای كرشت، ‌سیاه سنگ و طاهر آباد و از شرق به بومهن محدود می ‌شود و مدت زیادی از تاریخ تأسیس آن نمی گذرد.

شهر پردیس با آب و هوای خاص و دلنشین، جاذبه ‌های طبیعی، پوشش گیاهی و چشمه ‌سار هایش، چشم ‌اندازی زیبا را برای گردشگران به وجود آورده است. مناطقی مثل آبشار کمرد، روستای واصفجان و بسیاری از جاذبه های توریستی دیگر از جمله جا های دیدنی پردیس هستند.

آبشار کمرد از جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس

آبشار کمرد که بین جاجرود و شهر پردیس و در روستای کمرد واقع شده آبشاری زیبا در منطقه ‌ای سرسبز و زیبا است. منطقه اطراف آبشار دارای درختان تنومندی می باشد که سایه ساری وسیع دارند و منظره‌‌ای دل انگیز ایجاد می‌ کنند. البته این آبشار شامل مجموعه آبشار های کوچکی است که از صخره‌ های کم ارتفاعی سرازیر می‌شوند. بخشی از صخره آبشار شبیه به صورت خرس به نظر می رسد.

رودخانه جاجرود و پل شاه عباسی

یکی دیگر از امکانات پردیس و جاذبه‌های توریستی و گردشگری پردیس رودخانه جاجرود و پل معروف آن است. درواقع از قدیمی ترین آثار تاریخی استان تهران پلی است که بر روی رودخانۀ جاجرود در روستای «سعید آباد» قرار دارد. این پل تاریخی با شکوه در ۱۰ کیلومتری شمال شرق استان تهران از آثار دوران سلجوقیان محسوب می شود که در دوره های صفویه، قاجاریه و بعد از آن چندین بار مورد مرمت و باز سازی قرار گرفته است. مردم آن را «پل شاه عباسی» نامیده اند و بر اساس منابع تاریخی این پل در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دست «حاج میرزا بیک نوری،» فراش «خلوت شاه» با هزینه بیست و چهار هزار تومان بازسازی شده است.

پل تاریخی شاه عباسی جاجرود که در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده، به عنوان یکی از اصلی ترین بنا های تاریخی استان تهران در نظر گرفته شده، که دارای دو دهانۀ بزرگ میانی و دو دهانه کوچک شرقی و غربی می باشد.

رودخانه جاجرود

دشت سیاه پالاس از جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس

منطقه دشت سیاه پالاس محل زندگی گونه‌ های گیاهی و جانوری متنوعی است و چشمه سار ها و رودخانه ‌های فراوانی در آن جریان دارند. سراسر منطقه سیاه پالاس از گل‌های شقایق، زنبق وحشی و لاله سرخ پوشیده شده، که فضای دل انگیز و روح نواز را برای گردشگران ایجاد کرده اند. با سفر به این دشت تجربه ای تکرار ناپذیر در زندگی تان خواهید داشت. تنها راه دسترسی به آن از داخل شهر رودهن و بلوار شریعتی است.

دشت سیاه پالاس

مرکز خرید بهارستان

مرکز خرید بهارستان در ابتدای ورودی شهر پردیس قرار دارد. این مرکز خرید مجلل ترین مرکز خرید در شهر پردیس است و همراه با امکاناتی مانند ۴ دستگاه پله برقی، ۲ دستگاه آسانسور بزرگ، دوربین های مداربسته در کلیه نقاط مجموعه، سیستم صوتی و غیره در ۳ طبقه و مجموعا ۱۸۳ واحد تجاری تأسیس شده است. با گردش در این مرکز تجاری علاوه بر خرید کالا های مورد نیاز تان تجربه متفاوتی از تعامل با مردمی خواهید داشت که از مناطقی مختلف برای خرید و تفریح وارد این مرکز خرید مجلل می شوند.

سد لتیان از جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس

از جمله جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس می ‌توان به سد لتیان اشاره کرد. نام این سد از نام یکی از روستاهای کوچکی که زیر آب دریاچۀ سد و نزدیک به دیوارۀ آن قرار دارد، گرفته شده است. مطالعات تأسیس این سد در سال ۱۳۳۸ آغاز شد. در نتیجه در سال ۱۳۴۲ عملیات احداث آن شروع و در سال ۱۳۴۶ به بهره ‌برداری رسید. سد لتیان از دو بخش بتونی و خشکه ساخته شده و دارای ارتفاع ۴۵ متری از پی و ۳۰ متر از بستر رودخانه است.

دشت سیاه پالاس

امامزاده قاسم و امامزاده سلطان مطهر

در ادامۀ معرفی جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس به معرفی دو مکان زیارتی این شهرستان می پردازیم. از دیگر جاذبه ‌های توریستی شهرستان پردیس امامزاده قاسم در روستای گلخندان است. این امامزاده که احتمالاً متعلق به دورۀ صفویه می‌ باشد در نقطه ‌ای مرتفع، مشرف به روستای گلخندان قرار گرفته است. محیط اطراف این امامزاده دارای چشم انداز زیبایی بوده و همچنین سنگ قبر های اطراف این امامزاده مربوط به دورۀ قاجاریه می باشد و دارای نقش ‌ها و نشانه ‌هایی مانند تسبیح، قیچی، شانه و نقش‌ های دیگری هستند. روستای گلخندان در ۹ کیلومتری جنوب بومهن قرار گرفته و باغ‌های گیلاس، آلبالو، زردآلو، سیب و گردوی فراوانی دارد.

امامزاده سلطان مهر در کنار روستای بومهن در میان محوطه ای بزرگ که دور تا دور آن حصاری مربوط به دورۀ اخیر است، قرار دارد. محوطۀ امامزاده از شمال و شرق به خیابان اصلی روستا و از جنوب و غرب به خانه ‌های مسکونی محدود می ‌شود.

امام زاده در معرفی جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس

روستای واصفجان از جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس

روستای واصـْفِجان یا واصِفْجان با مناظری جذاب، شگرف و کم‌نظیر، در قسمت شمال شهر پردیس و در استان تهران قرار دارد. روستای زیبای واصفجان با سابقه سکونتی ۸۰۰ ساله در دامنه کوه گته‌ بند یا صخره بزرگ یکی از جاذبه های منحصر به فرد شهرستان پردیس است.

این روستا همچون قطعه ای از بهشت می باشد که زیر نور طلایی خورشید در دامنۀ کوهساران البرز همچون نگینی می درخشد و مناظر طبیعی آن انسان را مات و مبهوت می کنند.

معرفی جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس

تنوع جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس

همانطور که در مقاله توسعه شهر پردیس هم مشاهده کردید، شهرستان پردیس با وجود اینکه بیش از چند سال از شروع تأسیس آن نمی گذرد اما به خاطر واقع شدن در منطقه ای ویژه از نظر آب و هوا و موقعیت جغرافیایی دارای جاذبه های سیاحتی و زیارتی زیادی است که می توانند برای طبیعت گردان، زائران، ورزشکاران، محققان و خریداران جذاب باشند. امام زاده قاسم، سد لتیان، مرکز خرید بهارستان و… از جمله جاذبه های توریستی و گردشگری پردیس هستند که در این مقاله به شرح آن‌ها پرداختیم.

سوالات متداول

پردیس یکی از شهر های استان تهران است، که از سمت شمال به رشته کوه البرز،‌ از سمت غرب به منطقه جاجرود، از جنوب به روستای كرشت، ‌سیاه سنگ و طاهر آباد و از شرق به بومهن محدود می ‌شود.

مناطقی مثل آبشار کمرد، روستای واصفجان و بسیاری از جاذبه های توریستی دیگر از جمله جا های دیدنی پردیس هستند.

روستای واصـْفِجان یا واصِفْجان با مناظری جذاب، شگرف و کم‌نظیر، در قسمت شمال شهر پردیس و در استان تهران قرار دارد. روستای زیبای واصفجان با سابقه سکونتی ۸۰۰ ساله در دامنه کوه گته‌ بند یا صخره بزرگ یکی از جاذبه های منحصر به فرد شهرستان پردیس است.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه