بررسی مشکلات پردیس | 7 مشکل مهم اما قابل حل

شهر جدید پردیس یکی از قطب های تازه شکل گرفته در شرق تهران است که علاوه بر ساختار جدید شهری و دور بودن از شلوغی و آلودگی، فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری است. نزدیک بودن به تهران، برخورداری از امکانات تفریحی گسترده، داشتن آب و هوای مناسب و ایجاد خط مترو در آینده، بیشتر افراد را به فکر زندگی و خرید آپارتمان در پردیس انداخته است.

با بررسی مشکلات پردیس متوجه می شویم که بی توجهی مسئولان به برخی مسائل مهم، مشکلاتی را ایجاد کرده که با نظارت مدیران شهری قابل حل هستند. بعضی از این مشکلات، مسائل کوچکی هستند که با پیگیری و هماهنگی دستگاه های اجرایی در مدت زمان کوتاهی حل می شوند.

1. نبود فرصت شغلی کافی در پردیس

فرصت شغلی، یکی از مهم ترین عواملی است که همیشه برای زندگی در هر شهری مورد توجه قرار می گیرد. شهرهایی مانند پردیس که در حاشیه تهران هستند، فرصت های شغلی زیادی ندارند؛ این موضوع به نوبه خود مشکل محسوب می شود که ممکن است ساکنین این شهر با آن مواجه شوند.

همچنین اگر محل کار شما در مرکز تهران باشد از پردیس فاصله زیادی خواهد داشت که ممکن است در رفت و آمد به شهر پردیس یا شهر تهران اختلال ایجاد کند. اگر از آن دسته افرادی هستید که دورکاری می کنید، دیگر لازم نیست نگران این موضوع باشید. در نهایت همه چیز به نوع شغل و انتظارات شما بستگی دارد تا این شرایط برای شما به عنوان یک مشکل به حساب بیاید یا خیر!

2. کمبود امکانات در پردیس

بسیاری از مسائل را اگر از منظر و زاویه دید دیگری نگاه کنیم، می توانند نتایج متفاوتی داشته باشند. در مورد امکانات پردیس، اگر بخواهیم از دید بلندمدت به این موضوع نگاه کنیم، به احتمال زیاد در آینده شرایط و امکانات شهر پردیس دستخوش تغییرات اساسی و مهمی می شوند.

پس از بررسی مشکلات پردیس باید بگوییم که در حال حاضر امکاناتی به وسعت شهر تهران ندارد و از آنجایی که مدت زیادی از ایجاد این شهر نمی گذرد به اندازه تهران به آن رسیدگی نشده است. با این تفاسیر در درازمدت وضعیت می تواند بسیار بهتر از آنچه امروز می بینیم باشد و امکانات بهتر و بیشتری با کیفیت و گستردگی داشته باشد.

3. استفاده نکردن از ظرفیت ‌های توریستی و گردشگری

این شهرستان دارای ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه گردشگری از جمله همجواری شهرستان با پیست آبعلی، دره بهشت، سد لار و بزرگترین پارک علم و فناوری خاورمیانه است که باید از این ظرفیت ها به طور کامل بهره برد. مشکلات و موانع موجود در این حیطه، با همکاری و هماهنگی دولت و نهادهای دولتی قابل حل خواهد بود.

ظرفیت ‌های توریستی و گردشگری

4. زیرساخت ‌های نامناسب

از مشکلات این شهر می توان به زیرساخت های ضعیف، طراحی و ساختار ضعیف مسکن مهر پردیس اشاره کرد که مشکلاتی را به وجود آورده است و تنها راه حل آن اصلاح و بازسازی نواقصی است که در آنها وجود دارد.

با بررسی مشکلات پردیس متوجه شدیم، بعضی از پروژه ها و ساخت و سازهای شهر به دلیل نبود بودجه، نیمه تمام باقی مانده اند؛ اما لازم به ذکر است که هر پروژه ای که در شهر پردیس دنبال می شود باید به پیوست های آبی، خاکی و اقلیمی آن نیز توجه کافی شود تا اجرای آن ها ناخواسته آسیبی به محیط زیست وارد نکند؛ چرا که برای جبران آن، در سال های آینده باید چندین برابر هزینه پرداخت کرد.

5. مشکلات زیست محیطی شهر پردیس

با توجه به نبود ارزیابی زیست محیطی، اسکان و ساخت همزمان و طولانی شهر پردیس، شهروندان از مشکلات عدیده شهری و زیست محیطی، مشکل کم آبی، ورود فاضلاب شهری و صنعتی و کشاورزی به مسیرهای طبیعی رنج می برند.

عبور از جاده ترانزیتی تهران – رودهن از کنار شهر پردیس، وجود کارخانه های سیمان و الکل سازی، آلودگی صوتی ماشین آلات سنگین، فرسایش و تخریب فیزیکی خاک و آلودگی خاک با ورود فاضلاب به کانال ها، از جمله مواردی هستند که طی بررسی مشکلات پردیس با آن ها مواجه شدیم. این معضلات می­ توانند خطر جدی برای فضای محیط زیستی این شهر محسوب شوند.

6. معضل حمل و نقل و سفرهای برون شهری

طی بررسی مشکلات پردیس، بزرگترین مشکلی که می توان در آینده ای نه چندان دور برای این شهر پیش بینی کرد، بحث حمل و نقل و سفرهای برون شهری این شهر است. بدیهی است که هدف از ایجاد شهرهای جدید سر ریز جمعیت زیاد کلانشهرها و شهرهای بزرگ است. بر اساس برآوردها در سال 92 جمعیت شهرستان پردیس 130 هزار نفر بوده و بر اساس آمارها، جمعیت فعلی این شهرستان بیش از 165هزار نفر است.

حال اگر تحویل حدود 80 هزار واحد مسکن مهر که مربوط به فازهای 11 و 8 و … هستند را در آینده نزدیک در نظر بگیریم و در خوشبینانه ترین حالت به ازای هر واحد 3 نفر ساکن و این تعداد را به جمعیت فعلی اضافه کنیم. جمعیت شهر به عددی نزدیک به جمعیت یک کلان شهر می­رسد! یعنی شهری که روزی با هدف ایجاد فضایی برای سرریز جمعیت شهرهای بزرگ و کلانشهرها ساخته شده، در چند سال آینده خود به کلان شهر تبدیل خواهد شد.

این موضوع مشکلات بزرگی را در آینده نه چندان دور از نظر سفرهای بین شهری و تامین زیرساخت های لازم برای حمل و نقل و جابجایی مسافران در این شهر ایجاد خواهد کرد.

معضل حمل و نقل در پردیس

7. مهمترین و اساسی ترین مشکل پردیس

در بررسی مشکلات پردیس با مواردی مانند کمبود بودجه، نبود پیوست های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی در توسعه شهر، کمبود فضاهای فرهنگی، ورزشی و تفریحی مواجه می شویم. مشکلات مسیرهای مواصلاتی، نبود تصفیه خانه استاندارد و مناسب و دیگر مشکلات مربوط به شبکه فاضلاب شهری، وجود سکونتگاه های غیر رسمی، وجود اراضی بزرگ و قول نامه ای و بدون داشتن سند رسمی، افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز از دیگر معضلات این شهر هستند.

موانع ساخت مترو پردیس، فعالیت آزادانه دلالان مسکن در شهرستان پردیس، نبود شرایط لازم برای ساخت مراکز کمپ ترک اعتیاد مسائل قابل توجهی هستند. محصور بودن شهر در اراضی تحت مالکیت سازمان محیط زیست به عنوان مانعی برای توسعه و سرمایه گذاری در بخش های صنعتی، بی توجهی به مسائل مدیریت بحران در هنگام وقوع زلزله از جمله مواردی هستند که می توان به عنوان اصلی ترین و مهم ترین مشکلات شهر پردیس به آن ها اشاره کرد.

برای آگاهی از اخرین اخبار جلسات برای بررسی مشکلات پردیس به این لینک مراجعه نمایید.

بررسی مشکلات پردیس

انتخابی آگاهانه با بررسی مشکلات پردیس

شهر پردیس یکی از شهرهای جدید تهران است که امروز به خاطر زیاد شدن قیمت مسکن در تهران، رونق بسیار گرفته است. این شهر به دلیل همجواری با تهران و داشتن آب و هوای عالی و موقعیت جغرافیایی مناسب، بهترین گزینه برای خرید خانه و سرمایه گذاری در پردیس محسوب می شود. در این مقاله ضمن بررسی مشکلات پردیس، سعی کردیم نکات مهمی که می تواند در تصمیم شما برای اقامت یا سرمایه گذاری در پردیس تاثیرگذار باشد را بیان کنیم.

سوالات متداول

فرصت شغلی، یکی از مهم ترین عواملی است که همیشه برای زندگی در هر شهری مورد توجه قرار می گیرد. شهرهایی مانند پردیس که در حاشیه تهران هستند، فرصت های شغلی زیادی ندارند

از مشکلات این شهر می توان به زیرساخت های ضعیف، طراحی و ساختار ضعیف مسکن مهر پردیس اشاره کرد که مشکلاتی را به وجود آورده است و تنها راه حل آن اصلاح و بازسازی نواقصی است که در آنها وجود دارد.

به بحث وارد شوید

یک دیدگاه در “بررسی مشکلات پردیس | 7 مشکل مهم اما قابل حل”

  • مهدیان

    به کرشت توجه کنید

    پاسخ دادن
  • سمیرا حمزه ای

    کدام فازها مشکلات کمتری دارند؟

    پاسخ دادن

مقایسه آگهی ها

مقایسه